sobota, 27 kwietnia 2013

Parę sztuczek i komend

Dzisiaj zaprezentuję i opiszę wam parę psich sztuczek.
Siad:
Bierzemy smakołyk i przesuwamy go w górę, delikatnie za głowę psa. Jeśli pies zacznie się cofac, to możemy powtórzyc czynnośc przy ścianie.
Daj łapę
Gdy pies ma już opanowane ,,siad", to możemy uczyc tej komendy. Każmy psu usiąśc, a następnie mamy 2 sposoby:
1) dajemy rękę przed siebie, wydajemy komendę i czekamy na reakcję psa, powinien zacząc kombinowac i sam wymyśli co ma zrobic
2) jeśli sposób 1 nie wypali, to bierzemy łapę psa i nagradzamy. W końcu pies zrozumie o co chodzi.
U mnie wystarczył sposób 1 :)
Na zdjęciu moja młodsza siostra i Aura :)
Waruj
Każemy psu usiąśc. Następnie naprowadzamy smakołykiem w dół i lekko do przodu. Jeśli pies zamiast się położyc - wstaje, to dodatkowo przytrzymujemy zad i powtarzamy ruch.
Czołgaj 
Gdy pies waruje, to rękę ze smakołykiem prowadzimy do przodu - przed psa. Jeśli pies nie zacznie się czołgac, tylko wstanie, to powtarzamy komendę przytrzymując zad, póki pies nie zrozumie o co chodzi.
Turlaj
Gdy pies waruje, to robimy ręką ruch w bok i jeśli pies nie zacznie się turlac, to dodatkowo, go popychamy. W końcu sam zrozumie o co chodzi.
Zdechł pies
U mnie Aura jest nauczona, by leżec na tą komendę na boku. Gdy pies waruje dajemy ręką ruch w bok i ewentualnie lekko popychamy (jak w turlaj), tylko w tym wypadku pilnujemy by pies został na boku, lub jeśli ktoś chce - na grzbiecie.
Zostań
Wydajemy komendę zostań (w siadzie, podczas warowania, czy podczas stania - jak kto woli) i odchodzimy krok w tył, jeśli pies zostanie na swoim miejscu - nagradzamy, a jeśli nie - powtarzamy czynnośc. Z czasem powiekszamy powoli dystans, aż do momentu, kiedy bez względu na odległośc pies nie rusza się do odwołania.
Są to komendy, które póki co umie Aura. W najbliższym czasie mamy zamiar uczyc się sztuczki ,,proś" i na pewno wtedy dodam opis tej komendy :)
A tutaj jeszcze filmik:


Jakoś strasznie dużo powtarzam słowo ,,Aura" XD


6 komentarzy:

 1. jeju.. jaki wielki misiak <3
  śmiesznie to wygląda jak się turla :p
  ślicznotka :)
  zapraszam do mnie:
  gunarek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może pomyśl, aby te sztuczki robić bez smyczy? byłoby psiakowi wygodniej ;)

   Usuń
 2. No, staram się uczyc ją i bez, i ze smyczą. Gdyż umiejętnośc wykonywania sztuczek ze smyczą przyda się jej podczas ,,Gali psów nie tylko rasowych", o której na pewno jeszcze na blogu wspomnę. Dzięki jednak za uwagę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I właśnie to z moją psiną zawaliłam.

   Usuń
 3. Ok, moja Fiona wszystko umie, tylko jedna uwaga: nie należy NIGDY psa popychać, szturchać, przemieszczać itp. Pies powinien sam z sb robić wszystkie ćwiczenia, a najpierw się uczy zdechł pies, potem turlaj się. Należy przesunąć smakołyk w bok głowy psa, właściwie to za nią. Pies sam się położy na boku. Potem coraz dalej aż się przeturla. Blog zajefajny, kontynuuj jego pisanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja najpierw uczyłam turlaj się - w sumie nie wiem czemu...tak jakoś. Na tym filmiku jednak dopiero zaczynaliśmy naukę sztuczek, teraz jest dużo lepiej, co tylko potwierdzają wyniki z gali :)

   Usuń